image

PeyamaKurd- Çekya Cumhuriyeti Başbakanı Andrei Babich, Türkiye’yi “Rojava’ya yönelik saldırgan” tavırlar ve NATO’nun kuruluş anlaşmasının ruhuna uymamakla eleştirdi.

Türkiye, ABD ve Kanada’nın Avrupa ülkesi olmadıklarını, NATO’da üye Avrupalı üyelere düşen görevin Türkiye’nin NATO’dan ihraç edilmesi isteğine işaret eden Çekya Cumhuriyeti Başbakanı Babich, “NATO için yeni bir anlaşmayı artık konuşmamız gerekli.” dedi.

Türkiye Gerçek Dışı Bahanelerle Savaş Başlattı

Çek Temsilciler Meclisi’ndeki savunma komitesi başkanı Jana Chernohova, Suriye topraklarına yönelik saldırganlığının tüm bölgenin istikrarını ve güvenliğini tehdit ettiğinden uyararak, bu saldırganlığın Recep Tayyip Erdoğan rejimi tarafından sunulan iddia ve bahanelerin hiçbirinin onu haklı çıkamayacağını belirtti.

Chernohova, bir NATO üye ülkesi tarafından düzenlenen bu saldırganlığın, paktın bir bütün olarak itibarını zedelediği konusunda uyardı; ayrıca, 1. Maddede, her birinin diğer ülkelerle olan farklılıklarını uluslararası barışı tehdit etmemesi için diğer ülkelerle anlaşmazlıklarını barışçıl yolla çözmeye çalışmayı taahhüt eden Washington Antlaşması’na benzeri görülmemiş bir ihlalini temsil ettiğini söyledi.

Çağrılar ve Yaptırımlar Yeterli Değil

Ayrıca parlamentoda temsil edilen “Top 09 Partisi” başkanı Miroslav Kalosik, Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığını kınayarak, Türkiye operasyonlarının durdurması ve askerlerini geri çekmesiyle ilgili çağrıların yeterli olmadığına dikkat çekti.

Çek Cumhuriyeti’nden Avrupa Parlamentosu üyesi Katrjina Konicna ise, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonların aralarında IŞİD teröristlerinin Avrupa’ya varması imkanının da bulunduğunu ve Avrupa Birliği ülkelerinin güvenliğine yönelik bir tehdit olduğunu belirtti.

Çek Radyosu ile yapılan bir röportajda Konicna, AB üyesi ülkelere Türkiye’ye silah ihracını durdurma tavsiyesinin yeterli olmadığını, bunun yanı sıra Türkiye’ye ekonomik yaptırımların da eşlik etmesi gerektiğini vurguladı.