image

PeyamaKurd - 20 Çekya diplomatını sınır dışı etme kararı alan Rusya'nın verdiği bu kararını değiştirmemesi üzerine Çekya Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek, ülkesinin daha fazla Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını ifade etti.

Krizle ilgili basına açıklamada bulunan Kulhanek, Rusya'nın, Çekya diplomatları hakkında aldığı sınırı dışı etme kararını bugün öğlene kadar değiştirmesi için Rusya'ya vakit tanıdıklarını ama bu isteğin yerine getirilmediğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Kulhanek, Çekya'nın Moskova'da halihazırda 5, Rusya'nın ise Prag'ta 27 diplomatının görev yaptığına dile getirerek, "Prag'ta görev yapan Rus diplomatların sayısını Moskova'da görev yapan Çek diplomatların sayısına eşitleyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Çek Bakan Kulhanek, Çekya'nın almış olduğu bu kararın hemen yürürlüğe gireceğini ve Rus tarafının Mayıs sonuna kadar Prag'ta görevli diplomatlarının büyük kısmını geri çekmesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca yaptığı açıklamada, Çekya'nın Rusya ile dengeli diplomatik ilişki kurmak istediğini ve diplomat sayıları hakkında görüşmeye açık olduğunu da belirten Bakan Kulhanek, Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyelerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.