image

PeyamaKurd - Rusya ile Çekya arasında diplomatlar konusunda kriz sürerken Çekya Başbakan Yardımcısı Jan Hamacek, Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya ülkelerindeki Rus diplomatları sınır dışı etme çağrısı yaptı.

Çekya Başbakan Yardımcısı Jan Hamacek açıklamasında, “AB ve NATO ülkelerini, dayanışma namına, Rus diplomatları sınır dışı etmeye yönelik kolektif eylemlere çağırıyoruz” sözlerine yer verdi.

Çekyalı diplomat açıklamasında, Rusya’nın Prag Büyükelçisi’ni, protesto notasını sunmak üzere Dışişleri Bakanlığı'na çağırdığını vurguladı.

Rus Senatör Konstantin Dolgov, Çekya’nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkelerine, Rus diplomatları sınır dışı etme çağrısını değerlendirerek, Batı ülkelerini Rusya'ya yönelik mantıksız adımlara karşı uyarıda bulundu.

Öte yandan basına konuşan Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde Ekonomik Politika Komitesi Başkan Yardımcısı Dolgov ise, “Her ülke kendisi için karar verecek. Ama her bir batı ülkesi, bu tür asılsız kararların alınması durumunda bunun AB ve NATO ile ikili ilişkiler üzerinde olumsuz etki olacağını anlamalı” ifadesini kullandı.