image

PeyamaKurd - Rusya istihbaratına ilişkin açıklamada bulunan Çekya, 2014'te meydana gelen bir patlamayla bağlantısı olduğu gerekçesiyle 18 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldığını duyurdu.

Karar ile ilgili açıklamada bulunan Çekya Başbakanı Andrej Babiş, 18 Rus diplomatın Rusya istihbarat servisine çalıştığını ve 2014'te ülkenin Güney Moravya bölgesinde bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamayla ilişkisinin olduğu yönünde ciddi şüpheler olduğunu kaydetti.

Andrej Babiş'in açıklamasına göre, söz konusu diplomatların Rusya Baş İstihbarat İdaresi GRU bünyesindeki 29155 ünitesi için çalıştığı iddia edildi.

Çekya Başbakanı Babiş, Başbakan Yardımcısı Jan Hamacek'in diplomatların sınırdışı edilme kararını Rusya'nın Prag Büyükelçiliğine ilettiğini belirterek, alınan kararın Cumhurbaşkanı Milos Zeman ile de paylaşıldığını kaydetti.

Başbakan Babiş açıklamasında, diplomatların 48 saat içinde ülkeyi terk etmelerinin istendiğini de sözlerine eklerken Başbakan Yardımcısı Jan Hamacek ise son gelişmeleri, İngiltere'de eski ajan Sergey Skripal ile kızının zehirlenerek öldürülmeye teşebbüs edildiği olaya benzeterek, benzer durumla karşı karşıyayız açıklamasına yer verdi.