image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'ye yaptığı ziyarette, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşerek, Türkiye'ye F-16 satışı başta olmak üzere ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması değerlendirdi.

ABD'deki temaslarını sürdüren Çavuşoğlu, Washington, Houston ve New York'ta ziyaretlerinin ardından Blinken ile görüştü. Tarafların gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye'ye F-16 satışı başta olmak üzere ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması ve bölgesel konuları ele aldı.

Çavuşoğlu bu görüşmede, "F-16 talebimizi tekrar gündeme getireceğiz. Talebimiz sadece Türkiye için değil, NATO'nun stratejik çıkarları için önem taşıyor. Müttefikler olarak stratejik diyaloğumuzu devam ettireceğiz" ifadesini kullandı.

"Fikir ayrılıklarımızı çözebiliriz"

Rusya-Ukrayna savaşındaki Türkiye'nin rolüne değinen Blinken ise, "Türkiye’nin tahıl koridoru konusundaki çabalarını takdir ediyoruz" mesajında bulundu.

Ayrıca Blinken görüşmedeki konuşmalarında, "ABD-Türkiye stratejik mekanizması bizim için büyük önem taşıyor. Yakın müttefiklik ve ortaklık ruhu içinde fikir ayrılıklarımızı çözeriz" dedi.