image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin operasyon yapmakla hedef gösterdiği Mahmur Kampı hakkında yeni bir açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, Mahmur’a olası bir operasyonun Irak tarafından tek başına yapılamayacağını belirterek, “birlikte yapmayı arzu ederiz” diye konuştu.

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Mahmur Kampı hakkındaki bir soru üzerine Çavuşoğlu, “Mahmur Kampı’nın tam olarak bir Birleşmiş Milletler (BM) kampı olarak nitelendirilemeyeceğini, BM'nin buraya yapılacak insani yardımları koordine ettiğini” belirtti.

Çavuşoğlu, "Bu kamp artık bir mülteci kampı olmaktan çıkıp Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi teröristlerin eğitildiği, PKK'nın bir kuluçka kampına dönüşmüştür. Buna bir çare bulmak lazım" ifadelerini kullandı.

“Çavuşoğlu: Biz diyoruz ki…”

Mahmur’un BM'nin kontrol ettiği bir kamp olmadığını iddia eden Çavuşoğlu, “Biz hem BM nezdinde hem Irak nezdinde hem (Kürdistan) Bölgesel Yönetim nezdinde girişimlerimizi yoğunlaştırdık. Biz diyoruz ki, 'Bunu temizlemeniz lazım. Siz yapamayacaksanız biz yapalım.' Tıpkı dağlarda yaptığımız gibi” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Irak'ın çok ciddi sorunlar yaşamış bir ülke olduğunu belirterek, "Bu sebeplerden dolayı terör örgütleriyle mücadele konusunda tam istediğimiz kapasiteye gelmediğini biliyoruz. Biz de diyoruz ki, 'Ya iş birliği yapalım ya bırakın biz temizleyelim" diye konuştu.

Ayrıca, Türkiye'nin Irak'ın istikrarı, güvenliği ve kalkınmasına önem verdiğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu belirten Çavuşoğlu, "Biz beraber yapmayı arzu ederiz. Ama Irak'ın kapasitesi varsa tek başına teröristleri Kandil Dağı'ndan da temizlemesi, Sincar Dağı’ndan da temizlemesi, Mahmur Kampı’ndan da temizlemesi bizim tercih ettiğimiz bir yöntem olur" dedi.