image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, protestoların ülke çapına yayıldığı ve şiddet olaylarının meydana geldiği Kazakistan ile ilgili açıklama yaptı.

Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde gerçekleştirilen AKP Ankara İl Başkanlığı İstişare Kampı'nda konuşma yapan Çavuşoğlu, “Temennimiz bir an önce Kazakistan'ın istikrara, huzura, barışa kavuşmasıdır. Bunun için Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak her türlü desteği vereceğiz” dedi.

“Türk dünyasının geleceği bizim derdimiz” diyen Türkiye Dışişleri Bakanı, Salı günü Kazakistan’ın da yer aldığı Türk Devletleri Teşkilatı ile dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantının yapılacağını belirtti.

Çavuşoğlu devamında şu ifadeleri kullandı:

“Açıklamalarımızı Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak yaptık. Bazıları diyor ki 'Bu toplantıyı daha önce niye yapmadınız'. İlk gün de yapmak isterdik ama Kazakistan, Türk Devletleri Teşkilatının üyesi değil mi? Üyesi. Kazakistan'ın olmadığı bir toplantıyı gerçekleştirmek doğru olur mu? Olmaz. Bir açıklama yapmak olur mu? Olmaz. Onlarla da istişare ettik.”