image

PeyamaKurd - ABD’li rahip Brunson’ın dün serbest bırakılmasına ilişkin ABD’yi uyarıda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “ABD umarım anlamıştır, baskıyla Türkiye’den netice alınmaz” ifadesini kullandı.

Londra’da gazetecilere açıklamada bulunan Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması ve kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile konuştu.

Çavuşoğlu, Brunson’un serbest bırakılmasını değerlendirerek, “Benim vatandaşım veya başkasının vatandaşı. Türkiye’den gidip de Almanya’da suça karışan vatandaşlarımız var. Bu olabilir. Bazen kaza oluyor, bazen suça karışmış insanlar oluyor. ABD umarım anlamıştır, baskıyla Türkiye’den netice alınmaz. Yargı kararına uyulmalıdır” sözlerine yer verdi.

Kayıp gazeteci Kaşıkçı ile ilgili de konuşan Çavuşoğlu, “Suudların teklifiyle bir ortak çalışma grubunun oluşturulması konusunda görüş birliği var. Tüm dünya bu konuya odaklanmış durumda. Ortada kaybolan bir şahıs var. Herkesin duyarlılık göstermesi doğal. Sadece İngilizler değil, herkes bu konunun aydınlatılmasını istiyor” şeklinde konuştu.