image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’yle yaşanan S-400 krizine değinerek, “Amerika'yla şu anda ilişkilerimizi zehirleyen konular var, bunlardan biri de S-400. Bu konuda mutabık kalmadık. Farklı düşünüyoruz ama konuşmaya devam ediyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, F-35 ve S-400’lerle ilgili ABD’ye teklifte bulunduklarını ancak ABD’nin şimdiye kadar olumlu yanıt vermediğini söyledi.

‘Amerika'yla şu anda ilişkilerimizi zehirleyen konular var ‘

En son Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika ziyaretinde sırasında bu konunun gündeme geldiğini belirten Çavuşoğlu, “S-400 ihtiyaçlarımızın karşılanmasında kimsenin egemenlik alanımıza girmeyeceğini Cumhurbaşkanımız söyledi. Kimseye bir taahütte bulunmadık. Amerika'yla şu anda ilişkilerimizi zehirleyen konular var, bunlardan biri de S-400. Bu konuda mutabık kalmadık. Farklı düşünüyoruz ama konuşmaya devam edelim dedik” diye belirtti.

‘Patriot almak isteriz’

Çavuşoğlu, “Yeni sistemlere de ihtiyacımız var, bir tane S-400 bataryası bizim için yetersiz.Daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacımız var. Amerika satacaksa Patriot da almak isteriz. Harekâtımızı bahane ederek birçok ülke bize tedariğini durdurmak istedi. Biz ne yapıyoruz? Kendimiz üretmeye başladık fakat henüz daha dışa bağımlılık var. Türkiye egemen bir ülkedir neden Rusya ile Amerika arasında kalmak zorunda kalsın. Egemenlik haklarına saygıyı herkes öğrenecek” ifadelerini kullandı.

‘Böyle bir dünya yok’

S-400 ve Patriot almak istediklerini de belirten Çavuşoğlu, “Amerika Kongre'den de onay alabilirse müzakere ederiz, fiyat ve diğer konularda anlaşırız. Ama sözle olmaz" diyerek şöyle devam etti,  "Diğer ülkelerden de alabiliriz. F-35'in ortağıyız bugüne kadar çok ciddi yatırım yaptık. En kötü senaryoyla alamadığımız zaman başka alternatiflere bakmak zorundayız. Hem satmayacaksın hem başka yerden alamayacaksın, böyle bir dünya yok."