image

PeyamaKurd - Avusturya’nın Türkiye adına casusluk yaptığı öne sürülen bir kişinin yakalandığına ilişkin açıklaması ardından Türkiye-Avusturya arasında karşılıklı açıklamalar geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avusturya'da Türkiye adına casusluk yapıldığı iddialarına tepki gösterdi. Avusturya hükümetinin Türkiye adına casusluk yaptığı tespit edilen bir kişinin yakalandığına yönelik açıklama yapan Aksoy, "Avusturya makamlarınca ülkemiz hakkında ortaya atılan mesnetsiz iddiaları reddediyoruz” diye konuştu.

Söz konusu casusluk iddialarının arkasında Türkiye karşıtı çevrelerin olduğunu ifade eden Aksoy, "Bu durumun, Avusturya'daki Türk toplumunun huzurunu kaçırdığı ve Türkiye-Avusturya ilişkilerine zarar verdiği bilinmelidir. Avusturya hükümetini, sığ iç siyasi hesaplarla Türkiye üzerinden suni gündem peşinde koşmaktan vazgeçip, devlet ciddiyetiyle ve sağduyuyla hareket etmeye ve samimi işbirliğine davet ediyoruz” dedi. 

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer salı günü yaptığı açıklamada, ülkede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP karşıtı kişilere ilişkin bilgileri Türkiye’ye sızdıran bir casus yakaladıklarını dile getirmişti.