image

PeyamaKurd - Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Suriye krizine çözüm bulmak amacıyla Türkiye, Rusya ve İran ile Suriye hükümeti ve muhalefeti arasında gerçekleştirilen toplantıların 11’incisinde konferansta söz alarak, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de 11 bin silahlı askeri olduğunu iddia etti.

BM Temsilcisi Caferi, Suriye’nin krizden çıkmasına yardımcı olma niyeti taşıyorlarsa, tüm “gayrı meşru” yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi gerektiğini belirterek, yabancı güçlerden kastının ABD, Türkiye, Fransa ve İngiltere olduğunu dile getirdi.

Caferi, Rus Haber ajansının aktardığı habere göre, “Yaptırımlar kaldırılmalı ki insanlar işlerine, normal bir hayata, kendi ülkelerinin kalkınmasına ve gelişmesine dönebilsin” şeklinde konuştu.

Öte yandan Türkiye tarafından desteklenen Suriye muhalefeti heyetine başkanlık eden Ahmed Tuma, bu sözlere atfen Suriyeli sığınmacıların ülkeye geri dönüşünün ancak siyasi çözümün hayata geçirilmesi sonrasında mümkün olabileceğini belirterek, “Rejim siyasi düzeyde adım atmaya yanaşmıyor, sadece askeri adımlar atıyor” sözlerine yer verdi.