image

PeyamaKurd - Kazakistan'ın başkenti Nursultan'da yapılan Suriye konulu 14. Garantörler Toplantısı’nda Suriye heyetine başkanlık eden Beşar Caferi yaptığı açıklamada, “Türkiye’de Kürt sorunu var, Suriye’nin bununla bir alakası yok. Kürtler Suriye toplumunun tarihsel ve coğrafik bir parçasıdır, bundan da gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı. 

Beşar Caferi basına yaptığı açıklamada Suriye’de Kürt sorununun olmadığını dile getirerek, “Suriye’de Kürt kökenli cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar oldu. Yine üniversite öğretmenleri, ordu subayı ve polisler içerisinde de Kürt olanlar var. 

Kısacası Suriye’de Kürt sorunu yok, Türkiye’de Kürt sorunu var ve bu başka bir konu, Suriye’nin bununla bir alakası yok” sözlerine yer verdi. 

“Özerklik de bir çeşit bölücülüktür” 

Suriye Temsilcisi Cafer, Suriye hükümeti ile Kürtler de dahil Suriyeli bileşenler arasında diyalogun “Suriyelilerin kendi arasındaki diyalog” olduğunu dile getirerek, “Bu diyalog Şam’da olur, Astana’da, Cenevre’de, New York veya dünyanın farklı bir başkentinde de olur” dedi. 

Suriye konulu görüşmeleri de değerlendiren Beşar Caferi şunları dile getirdi: 

“Bugünkü görüşmelerin sonuç bildirgesinde de özerklik gibi tüm ayrılıkçı çabaları reddettiğimizi vurguladık. Çünkü özerklik de bir çeşit bölücülüktür ve Suriye’de ne hükümet ve ne de halk tarafından buna razı gösterilmiyor. 

Ancak diyalog için açık olduğumuzu ifade ediyoruz. Suriyeli Kürt kardeşlerimizle diyaloğumuzda onları da Suriye devleti ile kucaklaşmaya çekmeye çalışıyoruz. İşgalci ABD’nin tuzağına düşmemeleri ve yanlış ata oynamamaları için çaba sarf ediyoruz”  

Son olarak ise Caferi açıklamasında, “Kendi oyunlarına devam edenlerin yeri olmaz” diyerek, “Suriye’nin temiz, yurtsever ve şerefli vatandaşları kendi ülkelerini korumalı, Suriye halkının çıkarlarına karşı duran hiçbir düşman güçle işbirliği yapmamalıdır” şeklinde konuştu.