image

PeyamaKurd - Türkiye'nin İdlib'deki militanlara zehirli madde içeren roket sistemleri gönderdiğini iddia eden Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Kazakistan'ın başkenti Nursultan'da yapılan Astana formatındaki 12. tur görüşmelerin ardından basına değerlendirmelerde bulundu.

Caferi Türkiye’ye yönelik iddiasında, "Türkiye'nin İdlib'in birkaç bölgesinde militanlara, Suriye ordusuna ve sivillere karşı kullanmak ve sonrasında Şam yönetimini suçlamak amacıyla onlarca zehirleyici madde içeren roket sistemleri tedarik ettiğini gösteren istihbarat verileri mevcut" ifadesi kullandı.

Suriye ve müttefiklerinin İdlib'i askeri yoldan özgürleştirme yolunu seçmesi halinde kullanılmak üzere kentte çok sayıda kimyasal depolandığını da belirten Caferi, Heyet Tahrir el Şam gibi örgütlerin arkasında Türk hükümeti ve istihbaratının olduğunu ileri sürdü

Caferi açıklamasının devamında, "Heyet Tahrir el Şam ve diğerleri gibi terör örgütlerinin arkasında kim var? Türk hükümeti ve istihbaratı var, onlar İdlib'de militanları destekliyor" dedi.

Bu haberi gördünüz mü? | BM Suriye Temsilcisi, Türkiye'yi İsrail ile kıyasladı