image

PeyamaKurd - HDP, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarını değerlendirmek üzere parti genel merkezinde açıklamalarda bulundu. HDP’li Buldan, "Seçim sonuçları, Türkiye halklarının HDP'siz bir demokrasi olmayacağına olan inancını bir kez daha ortaya koydu" ifadesini kullandı.

Seçim sonuçlarını değerlendiren HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Partisinin genel merkezinde seçim sonuçlarını takip ettikten sonra yaptığı açıklamada Buldan, seçim sonuçlarına yönelik kaygılarının olduğunu, resmi olmayan sonuçlara itibar edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Buldan, Bütün engellemelere rağmen cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş'ın seçimlerde üçüncü olduğunu belirterek, bu sonuçlardan sonra Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini öne sürdü.

HDP'nin barajı aşarak Meclis'te önemli bir yer tutacağını belirteren Buldan, "Seçim sonuçları, Türkiye halklarının HDP'siz bir demokrasi olmayacağına olan inancını bir kez daha ortaya koydu" şeklinde konuştu.