image

PeyamaKurd- Daha önce kontrolden çıkarak tüm dünyayı korkutan roket, Çin tarafından yarın tekrar fırlatılıyor. Yeni uzay istasyonunun ilk modülü olan Tianhe'ye, yeni bir modül eklemek için Long March 5B adını verdiği dev bir roketi uzaya fırlatacak.

Korkuyla karşılanıyor!

Şimdiye kadar Chen Dong, Liu Yang ve Cai Xuzhe adındaki üç astronotun Çin'in uzay istasyonuna gönderildiği bilinirken, Çin, uzay istasyonunun da yakında ikinci modül de aktifleştirilecek. Bu çerçevede de yarın yeni bir roket fırlatılacak. Fakat birçok uzman, Çin'in Long March 5B roketini kullanacak olmasından büyük endişe duyuyor.

Yeni modül test edilecek

Yarın fırlatılacak roketle, Tianhe modülüne bilim ve biyoloji deneyleri için tasarlanan Wentian adlı yeni bir modül eklenecek. Modül başarıyla eklendikten sonra uzay istasyonunda bekleyen üç astronot yeni modülü test edecek. Eğer herhangi bir sorun bulunmazsa Çin uzay istasyonunun ikinci modülünü aktif bir şekilde kullanmaya başlayacak.

Büyük korkuya neden olmuştu

2021'in nisan ayında Çin, Tianhe modülünü yörüngeye yerleştirmek için Long March 5B'yi fırlattığında, roketin gövdesi dünya çevresinde alçak bir yörüngeye girmişti. Sonra da yerçekimi gövdenin kontrolsüz bir şekilde düşmesine neden olmuştu. Enkazın nereye düşeceği belli olmadığı için serbest düşüşteki enkaz, güncelerce tüm dünyanın korkmasına sebep olmuştu.