image

PeyamaKurd- 12 Ekim'de görülen duruşmayla serbest bırakılan ve ardından ülkesi ABD’ye dönen Rahip Andrew Brunson, ABC televizyon kanalına Türkiye'de tutuklu kaldığı süreci anlattı. Türkiye'de geçirdiği yıllar boyunca herhangi siyasi faaliyette bulunmadığını belirten Brunson, "Türkiye'ye gitmemizin nedeni insanlara İsa Peygamberi anlatmaktı" dedi. 8 kişilik bir koğuşta 20 kişiyle beraber kaldığını söyleyen Brunson, koğuştaki diğer tutuklular için "Büyük kısmı Gülen hareketinin üyesi olmakla suçlanıyordu. Koğuş hayatı bir anlamda camide yaşamak gibiydi" ifadelerini kullandı.

Brunson, koğuşta geçirdiği aylar için ise dil farkı, kültür farkı ve din farkı nedeniyle kendisini çok izole hissettiğini belirtti.

Fiziksel bir tehdit hissedip hissetmediğine yönelik soruya ise Brunson şöyle yanıt verdi: "Başta değil fakat sonradan ortaya atılan, PKK'yi desteklediğim gibi iddialar, birçok Türk'ü daha çok sinirlendirdi. Şu an sanırım Türkiye'de en çok nefret edilen insanlardan biriyim. Casuslukla, hükümeti devirmeye çalışan bir grubun üyesi olmakla, PKK’yi desteklemekle suçlanıyordum. Ve son olarak da Başkan Trump'ın yaptırımları ardından ekonomik sorunlardan da ben sorumlu tutuldum.”