image

PeyamaKurd- Türk askerlerinin Mınbiç’te devriye gezmeye  başladığını Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım dün basına açıklamıştı. Yıldırım’ın açıklamasından hemen sonra Menbiç  Askeri Meclisi Sözcüsü Şerwan Derwiş, “TSK’ye bağlı askerlerin Menbiç’te  devriye gezdiği bilgisini” yalanladı. Pentagon’un açıklaması bu gelişmelerin ardından geldi. Pentagon, ABD ve Türk askerlerinin bağımsız devriyeye başladığını, duyurdu.

“Adım adım girilecek”

Son açıklama bu sabah Türkiye Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi. Türk askerlerinin bağımsız devriyeye başladığını tekrar eden Bozdağ, “Adım adım içeri girilecek” ifadelerini kullandı. YPG ve YPJ’nin Türk askerlerinin devriyeye başlamasından sonra bölgeyi terk etmeye başladığını iddia eden Bozdağ,  “ABD ile 90 günlük bir takvim üzerinde uzlaştıklarını ve bir aşamadan sonra ABD ile ortak devriyeye başlayacaklarını açıkladı. Bozdağ, bölgenin yönetimi konusunda da 90 günlük sürede adım atılacağını” dile getirdi.

“Değişen bir şey yok”

TSK’ye bağlı askerlerin sınır bölgelerinde devriye gezmeye başladığı dünden bu yana bölgede yeni bir gelişme yaşanmadığını dile getiren Derwiş, “Türkiye’nin kontrolünde olan bölgelerde, yani TSK'nin bulunduğu alanlarda devriye gezen Türk askerleri var. Bunu daha önce de yapıyorlardı. Dünden bu yana kendi kontrollerinde olan bölgede askeri araçlarıyla gösteri yapıyorlar. Sınırın Menbiç tarafında ise bize bağlı güçler ile Uluslararası Koalisyon Güçleri devriyelerini sürdürüyorlar. Değişen bir şey yok” dedi.

“Verilen bilgiler gerçeği yansıtmıyor”

Derwiş’e, Türkiye ile ABD arasında varılan uzlaşma hakkında ise,  “Bizim Koalisyon ile ilişkimiz geçmişten bu yana hangi esaslar üzerinden devam ediyorsa şimdi de aynı esaslar üzerinden devam ediyor” dedi.

Şerwan Derwiş şöyle devam etti “Sonuçta alanda yaşananlara bakarak bazı belirlemelerde bulunmak mümkün. Mınbiç’e Türk askeri girdiği konusunda verilen bilgiler doğru değil. Bunun dışında yaşanan tartışmaları biz de takip ediyoruz. Türkiye ile ABD arasında görüşmeler var. Uluslararası Koalisyon’dan aldığımız bilgiler, Türkiye ile sınırların belirlenmesine dönük bir uzlaşı sağladıkları yönündedir. Bu, ABD ile Türk askerlerinin koordinasyonlarını sağlamak için yaptıkları bir şey.

Menbiç Askeri Meclisi’nin kontrolündeki bölge ile Türk askerlerinin kontrolündeki bölgelerin sınırında kalacaklar. Bildiğimiz, kendi aralarında ortaya çıkması muhtemel riskli bir durumun önüne geçmek için koordinasyon sağlama konusunda bir uzlaşı sağladıkları.”

Derwiş, Menbiç’te YPG ve YPJ’ye bağlı askeri güçlerin bulunmadığını, kentin güvenliğinin Menbiç Askeri Meclisi tarafından sağlandığını, yönetimin ise Menbiç Sivil Meclisi tarafından sürdürüldüğünü ifade etti.

/ArtıGerçek