image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin Ankara’daki görüşmesinden sonra iki ülke arasında farklı alanlarda anlaşmalar imzalandı.

Erdoğan Twitter hesabı üzerinden anlaşma ile ilgili bazı açıklamalara yer verdi. Farklı anlaşmaların yanı sıra Türkiye’nin Katar’a yatırımlarının bazılarında Katar’a hisse devri yaptığı ortaya çıktı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamayla birlikte Türkiye’nin yatırımlarından Katar’a hisse devri yaptığı şirketler arasında Türkiye Varlık Fonu’na bağlı Borsa İstanbul’da yer alıyordu.

Bunun üzerine Türkiye Varlık Fonu (TVF), Katar Yatırım Otoritesi’ne (QIA) Borsa İstanbul'un yüzde 10’luk payının devredildiğini kamuoyuna yazılı bir şekilde açıkladı.

Açıklamaya göre TVF, yüzde 90,6’lık payıyla Borsa İstanbul’un en büyük pay sahibi konumunda iken, Katar’a yapılan devirden sonra bu pay yüzde 80,6’ya düşüyor.

TVF’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan yürütüyor.

“Katar halkıyla dayanışmamızı her alanda güçlendireceğiz”

Erdoğan, Twitter hesabı aracılığıyla “kardeşim” diye hitap ettiği Katar Emiri Sani ile birlikte bir dizi anlaşmaya imza attıklarını belirterek, “Güçlü gönül bağlarıyla ayrılmaz bir bütün olduğumuz kardeş Katar halkıyla dayanışmamızı her alanda güçlendirerek sürdüreceğiz” dedi.