image

PeyamaKurd - Türkiye ile ilişkiler konusuna AB Liderler Zirvesinde karar verileceğini dile getiren Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dışişleri bakanların zirve öncesinde bugünkü değerlendirmelerle ilgili liderlerine bilgi vereceğini dile getirdi.

Brüksel'deki AB Dışişleri Bakanları Toplantısından sonra gazetecilere açıklamada bulunan Borrell, 10-11 Aralık'taki AB Liderler Zirvesi öncesinde Doğu Akdeniz'deki durum ve Türkiye-AB ilişkilerinin de ele alındığını kaydetti.

AB ve Türkiye ile ilişki durumu kötüleşti

AB Temsilcisi Borrell, Türkiye ile ilişkiler değerlendirmesinde AB dışişleri bakanlarının "Türkiye'nin tutumunda temel bir değişim olmadığı, durumun daha da kötüleştiği" görüşünde olduğunu kaydederek, bölgede Türkiye'nin arama çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

AB Temsilci Borrell açıklamasında, "Bakanların değerlendirmesi olumlu değil. Bakanlar çok önemli AB Konseyi öncesinde liderleri bilgilendirecek" sözlerine yer verdi. 

"Türkiye ile bir ilerleme olmadı"

Josep Borrell, söz konusu bakanların mevcut durumu değerlendirdiğini dile getirerek, sadece Yunanistan ve Rum yönetiminin değil bütün üyelerin Türkiye ile durumun dikkatlice değerlendirilmesi gerektiği görüşünde olduğunu belirtti.

Temsilci açıklamasında, "Maalesef Türkiye ile ilişkilerde ilerleme veya gelişme göremedik" diyerek, konuyla ilgili AB liderlerinin karar vereceğini vurguladı.

Ayrıca açıklamasının devamında, "Diplomasi farklılıkları diyalog yoluyla barışçıl şekilde çözmek için icat edilmiştir. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.