image

PeyamaKurd - Brüksel Hint-Pasifik Forumu'nda konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Hint-Pasifik bölgesinin tarihin yazıldığı yer olacağını belirtti. Borrell açıklamasında, AB'nin bölgeye daha fazla yatırım yapması gerektiğini de dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel Hint-Pasifik Forumu'nda yaptığı açılış konuşmasında, AB ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasında 14 Aralık'ta Brüksel'de yapılması planlanan zirvenin arifesinde bu tür platformların iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Borrell açıklamalarında bölgenin "uzak olduğu ve yalnızca ticaret ve yatırım bağlamında yaklaşılması tuzağına düşülmemesi" gerektiğine işaret ederek, AB'nin "ekonomiyi güvenlikten ayıramayacağını" dile getirdi.

AB'li Temsilci değerlendirmelerinde, "Birçok yönden bu bölge tarihin merkezi olacak. Gelecek yıllarda Hint-Pasifik, tarihin yazıldığı yer olacak" diyerek, "Geleceğimiz için birçok çözüm bu bölgede tasarlanıyor ve deneniyor. Bu bölgeye daha fazla yatırım yapmalıyız" mesajında bulundu.

Ayrıca açıklamasında dünyanın geleceğini Hint-Pasifik bölgesinin belirleyeceğine değinen Borrell, AB'nin bu bölgenin evrimiyle doğrudan ilgilendiğini de vurguladı.