image

PeyamaKurd - Suriye'deki son gelişmelere dikkat çeken Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Suriye'de siyasi bir geçiş olana kadar yaptırımlar sonlandırılmayacak, normalleşme olmayacak, yeniden inşa çalışmaları desteklenmeyecek" ifadesini kullandı.

Suriye'deki iç savaşın 10'uncu yılını doldurması dolayısıyla Avrupa Parlamentosunda düzenlenen oturumda konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Suriye'deki yaptırımların süreceğini belirtti.

AB Temsilcisi Borrell, Suriyelilerin 10 yılda ölüm, açlık, işkence, varil bombaları ve kimyasal silahlara maruz kaldığını belirterek, "Rusya ve İran'ın desteğine rağmen Esad bu savaşı kazanamayacak. Sürdürülebilir tek yol siyasi çözümdür" açıklamasında bulundu.

BM'nin yürüttüğü siyasi sürecin tıkandığını ve Esed rejiminin, yeni anayasa için oluşturulan komisyonun çalışmasını engellediğini ifade eden Borrell, "Esad, özgür ve adil seçimler yapılmasını istemiyor. Esad kendi kazanacağı bir seçim istiyor" dedi.

"Suriye'nin unutulmasına izin vermemeliyiz"

Borrell açıklamasında, barışın halkı ezerek elde edilemeyeceğini vurgulayarak, ülkede bugüne kadar 500 bin kişinin hayatını kaybettiğini, ekonominin çöktüğünü, nüfusun yarısının evlerinden kaçmak zorunda kaldığını ve yüzbinlerce kişinin çadırlarda yaşadığını anımsattı.

Suriye halkının yüzde 80'inin yoksulluk sınırının altında yaşadığını kaydeden Borrell, "Bütün bunlar bizim sınırlarımızda, yakın çevremizde, yani Akdeniz'in diğer tarafında yaşanıyor. Suriye'nin unutulmasına izin vermemeliyiz ve vermeyeceğiz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Borrell, bu ay düzenlenecek Suriye'nin Geleceği Konferansına eş başkanlık edeceğini belirterek, BM'nin siyasi çözüm çabalarına destek verilmesi gerektiğine dikkat çekti.