image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, devlet kurumlarının yurtdışında saldırgan siber operasyonlara giriştiğini doğruladı. 

Saldırılar konusunda itirafta bulunan Bolton, Rusya ve diğer ülkelere ABD'nin içişlerine karışmanın bedelinin ödetileceğini göstermek için Amerikan devletinin yurtdışında siber saldırı düzenlediğini ifade etti. 

Öte yandan Washington ile müttefikleri, sürekli olarak Rusya ve Çin'i başka devletlere karşı saldırgan siber operasyonlar yürütmekle suçluyordu. İthamları reddeden Moskova, siber güvenlik alanında uluslararası işbirliği çabalarını yineliyordu. 

Washington'daki bir etkinlikte konuşan Bolton, geçen yıl ABD'nin saldırgan siber operasyonlar düzenlemesine ilişkin kısıtlamaları kaldırdıklarını, bunun ABD'nin hasımlarına yönelik bir mesaj olduğunu belirtti. 

Bolton buradaki açıklamasında, "Bu, bize karşı siber operasyonlara girişen Rusya ya da bir başkasına şunu demek içindi: Yaptığınızı bulup ortaya çıkarırsak bedel ödersiniz. Bize karşı siber kullanmanızın ödediğiniz bedele değmeyeceği kafanıza dank edene dek size çok pahalıya fatura edeceğiz” sözlerine yer verdi.