image

PeyamaKurd - Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD'nin Avrupa'daki uzun vadeli hedeflerine ulaşabilmesinin, 'Rusya'da rejim değişikliğiyle mümkün olabileceğini' öne sürdü.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Putin'e ithafen "Bu adam iktidarda kalmamalı" sözlerinin ardından, John Bolton'dan da aynı çağrı geldi.

19FortyFive dergisinde 'Putin Gitmeli' başlıklı bir makale kaleme alan Bolton, ABD’nin, Avrupa'daki uzun vadeli hedeflerine ancak Rusya'da rejim değişikliğiyle birlikte ulaşabileceğini ve Putin'i 'darbeye devirebilecek' orta kademe subaylarla irtibat kurma şansı olan muhaliflere fon ayrılması gerektiğini savundu.

 Bolton, "Rusya'da rejim değişikliği olmadan Avrupa'da uzun vadeli barış ve güvenlik umudu yok" ifadelerini kulanarak, değişimin Putin'in görevden ayrılmasından daha fazlasını içermesi gerektiğini kaydederek "Bütün rejim gitmeli" dedi.

'Rus muhaliflere yardım etmek yerinde bir karşılık olabilir'

Biden'ın sözlerine atıf yapan Bolton, "Rus muhaliflere rejim değişikliğini sürdürmeleri için dikkatli bir şekilde yardım etmek yerinde bir karşılık olabilir. Ruslar için kilit nokta, gerçek otoriteye sahip olanlar, silovikiler arasındaki ayrışmaları daha da alevlendirmektir. Rejimin eşgüdümü ve dayanışması bir kez parçalandığında değişim mümkün olacaktır" diye belirtti.

 Moskova'nın bunu halihazırda 'bariz gerekçelerle kendi içinde tartıştığını' öne süren Bolton, Rusya'nın nükleer bir güç olmasının çekince yaratmaması gerektiğini iddia ederek, "Bu, Ukrayna'nın kendini savunmasına yardım etmenin dışında rejim değişikliği arayışına karşı bir argüman olamaz" dedi.

Bolton, ayrıca Kuzey Akım 1 ve 2 doğalgaz boru hatlarına yönelik sabotajdan Moskova'yı sorumlu tuttu.