image

PeyamaKurd- Donald Trump kendi dünya görüşünü yansıtan bir dış politika ekibi topladı. Bu ekibin tamamı dış politikaya farklı bakış açıları getirse de, Amerika’nın dış ilişkileriyle doğrudan ilgili üç üst düzey görevlinin üçü de, yani Savunma Bakanı James Mattis, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Trump’un dış politika perspektifini paylaşıyorlar.

Trump’a en yakın danışman olan Bolton, Ona, başkalarıyla ilişkilerinde akıl vermek konusunda diğer ikisinden daha büyük bir role sahip olacak. 

Kürtlere nasıl bakıyor, nasıl yorumluyor?” 

Bolton, kendisinden önce aynı görevi yapmış mevkidaşları gibi, kötü silahlı Kürt gruplar (örneğin PKK ve onun bazı yan örgütleri) ile, iyi silahlı Kürt gruplar (örneğin YPG ve Peşmergeler) arasında bir ayırım yapma politikasını devam ettirecektir. Türkiye Irak’taki Peşmergeleri meşru ve düşman olmayan bir güç olarak kabul edebiliyor fakat, Amerika’nın PYD/YPG ile PKK arasında sık sık yaptığı ayrımı kesinlikle reddediyor.

Desteği kesmesini isteyebilir” 

Menbiç’te ABD ve Türkiye arasında bir çatışmayı önlemeye ilişkin diplomatik ve askeri çabalar şu an tansiyonu düşürmüş gibi görünse de, Esad güçleri Suriye’deki hakimiyetini güçlendirip, IŞİD tehdidinin azalmasıyla Amerikan-YPG işbirliği gereksizleştikçe, Türkiye’nin Amerika’dan PYD/YPG unsurlarına verdiği desteği tümüyle kesmesini istemesi beklenebilir.

Önceliği ABD olacak”

Bolton, Türkiye ile ilişkiler de dahil olmak üzere, ABD dış politikasını kontrol edecek bunu yaparken de önceliği Amerikan’ın çıkarlarına göre düzenleyecek, başkaları tarafından kısıtlanmaya direnecek ve başka ülkelerin iç işlerine ancak açık bir ABD çıkarının varlığı görüldüğünde müdahale edecek.