image

PeyamaKurd - ABD’nin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, 2019 yılındaki Washington yönetiminin aldığı, Irak’taki ABD güçlerini geri çekme kararını’ hatırlatarak, Irak’taki ABD güçlerini geri çekme konusunda uyardı.

Bolton, IŞİD yenilgiye uğratılmış olsa da ABD’nin, İran'ın Irak'taki kolu olan Şii milislerin güçlendirilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

ABD’li diplomata göre IŞİD’in ortaya çıkışı, ABD güçlerinin yeniden Irak'a geri dönmesini gerektirirken ironik bir şekilde, Şii milisler ve Kürtlerle, IŞİD’i püskürtmek için iş birliği yapmak zorunda bıraktı.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, ABD’li diplomata göre, John Bolton, ABD Başkanı Joe Biden yönetimini, ‘İranlıların Irak’taki Şii milisleri silahlandırmasına ve onları Lübnan'daki Hizbullah gibi bir yapıya dönüştürmeye çalışmasına izin veren ve tüm bölgeyi gerçekten çok farklı bir El Kaide türü olan IŞİD terör örgütü tehdidine maruz bırakan, eski Washington yönetiminin 2019 yılında aldığı, Irak’taki ABD güçlerini geri çekme kararını’ hatırlatarak, Irak’taki ABD güçlerini geri çekme konusunda uyardı.

Bolton’a göre eğer ABD güçleri 2011 yılında Irak’ta kalsaydı ne olurdu tam olarak tahmin etmek mümkün olmasa da ayrılmaktan ve geri dönmek zorunda kalmaktan daha kötü bir politikanın olacağını düşünmenin güç olduğunu söyledi.

Aynı senaryonun Afganistan'da tekrarlanmasından büyük endişe duyduğunu ifade eden ABD’li diplomat, “Bir lamba düğmesi gibi açılıp kapatılamayan bu soruna sürekli dikkat etmelisiniz” ifadelerini kullandı.