image

PeyamaKurd - ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran rejiminin "derin tehlike" arz ettiğini ifade ederken, Tahran'a ve Orta Doğu’daki milis güçlerine yönelik bölgedeki ABD varlığının endişe kaynağı olduğunu dile getirdi.

Bolton’nun açıklamasını yayınlayan İngiliz haber ajansının haberinde, "Petrol tankerleri, pompa istasyonları, Irak ve Suudi Arabistan'a yapılan son saldırılar bizi endişelendiriyor. Ancak bizim bölgedeki varlığımız da İran ve milisleri için endişe kaynağı" sözlerine yer verildi.

Bolton, İran'ın son zamanlardaki tavrına da değinerek, Tahran'ın tehditlerine yönelik ellerinde ciddi istihbarat bilgilerinin olduğunu ifade etti.

Cuma günü açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Körfez'e asker gönderimini doğrularken, elde edilen ABD istihbarat bilgileri ile İran Devrim Muhafızları'nın bölgedeki son saldırılardan doğrudan sorumlu olduğu belirtti.

Trump konu hakkında Beyaz Saray'a verdiği demeçte, "Orta Doğu'yu korumak istiyoruz. Bunun için bölgeye asker göndereceğiz" ifadesini kullanmıştı.