image

PeyamaKurd - Son dönemde yaşanan askeri darbelere yönelik açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'ne "artan darbe salgınları" karşısında caydırıcı önlemler alma çağrısında bulundu.

Sudan'daki darbe girişiminin ardından gazetecilere açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Guterres, "Giderek darbelerin çoğaldığını görüyoruz" ifadesini kullandı.

Guterres açıklamalarında Myanmar ve bazı Afrika ülkelerindeki darbelere dikkati çekerek, darbeler karşısında etkili caydırıcı önlemlerin bulunmadığına dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri, Sudan'da "ordunun yönetime el koymasını" kınayarak, Başbakan Abdullah Hamduk ve sivil yöneticilerin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Ayrıca Guterres, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ekonomik ve sosyal sorunlar karşısında bazı ülkelerdeki askeri liderlerin "dokunulmazlıkları olduğunu ve her istediklerini yapabileceklerini düşündüğünü" söyleyerek, BMGK'ye "artan darbe salgınları" karşısında caydırıcı önlemler alma çağrısında bulundu.