image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milettler (BM) Güvenlik Konseyinin ortak yazılı açıklamasında, İsrail ile Filistin arasında 11 günlük krizin ardından varılan ateşkes anlaşmasından duyulan memnuniyet duyulduğu ve ateşkese bağlı kalınması çağrısı yapıldı.

BMGK açıklamasında, "Güvenlik Konseyi, (taraflara) ateşkese tamamen uyulması çağrısında bulundu" ifadesi kullanırak, Mısır, diğer bölgesel aktörler, BM ve Orta Doğu Dörtlüsü'nün sürece olan katkısının takdir edildiği vurgulandı.

Çatışmalar sırasında hayatını kaybeden tüm sivillerden dolayı konsey üyesi ülkelerin yas tuttuğu kaydedilen açıklamada, "Güvenlik Konseyi üyeleri, başta Gazze olmak üzere Filistinli sivil halka acil insani destek sağlanmasının önemine vurgu yaptı" denildi.

Öte yandan açıklamada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in bölgede kapsamlı ve hızlı bir yeniden inşa ve toparlanma süreci için uluslararası topluma yaptığı çağrıya da tam destek verildiği kaydedildi.

BM Güvenlik Konseyi'nin iki devletli çözüm perspektifinde bölgede kapsamlı ve sürdürülebilir bir barışın sağlanması noktasındaki adımları desteklediği açıklamada, ateşkesle sağlanan sükunetin muhafaza edilmesinin önemine dikkati çektiği belirtildi.