image

PeyamaKurd - ABD ve Rusya, Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki genel merkezinde yapılan toplantıda İran ile ilgili nükleer anlaşma görüşmelerine yönelik açıklamada bulundu.

BMGK'dan İran gündemini görüşen ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Jeffrey DeLaurentis, İran'la iki ay önce Viyana'da başlatılan nükleer müzakerelerin "KOEP'ye karşılıklı uyum sağlamak için" seçeneklerin belirginleşmesine yardımcı olduğunu dile getirdi.

"Diplomasi, İran'ın nükleer silah elde etmesini önler"

ABD'li diplomat DeLaurentis açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"ABD, bölgesel müttefiklerimiz ve ortaklarımızla koordineli olarak diplomasinin İran'ın nükleer silah elde etmesini önlemenin en iyi yolu olduğuna inanıyor. Viyana'daki son birkaç tartışma turu, İran ve ABD'nin tercihlerini netleştirmesine yardımcı oldu. KOEP'ye uyum konusunda karşılıklı bir geri dönüş sağlanmalıdır."

Ayrıca DeLaurentis, İran'a nükleer silah taşıyabilecek şekilde tasarlanmış balistik füzelerle ilgili herhangi bir faaliyette bulunmama çağrısında bulunarak, "Rusya ve İran'ın bu faaliyetlerin 2231 sayılı BMGK kararı kapsamında olmadığına dair güvencelerini reddediyoruz" sözlerini kullandı.

Rusya'dan ABD'ye yaptırımları kaldır çağrısı'

Öte yandan nükleer görüşmelerine değinen Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya ise ​​ABD büyükelçisinin raporla ilgili yorumlarını "teklif" olarak nitelendirerek reddetti.

Rus diplomat Nebenzya ayrıca açıklamasında, Washington'un Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran'a uygulanan ABD yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulundu.