image

PeyamaKurd- Irak'ta yeni hükümeti kurma görevinin Muhammed Tevfik Allavi'ye verilmesinin ardından BM ve ABD’den destek açıklaması geldi.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği Allavi'ye destek mesajların ileterek, “Yeni hükümetin göreve başlamasıyla birlikte, ülkenin durumunu iyileştirmek ve istikrarı sağlamak için çalışmaya hazırız” denildi.

Irak’ın bağımsız ve adil bir hükümete ihtiyacı olduğunu belirten ABD Büyükelçiliği, yeni hükümetin halkın taleplerini yerine getirmesi gerektiğinin de aktardı.

BM: Halkın meşru talepleri yerine getirilsin

Yeni hükümet kurma görevinin verildiği Muhammed Tevfik Allavi'ye bir destek te Birleşmiş Milletler (BM)’den geldi. BM kararın memnuniyetle karşılandığını belirtti.

BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, temel reformların gerçekleşmesi ve halkın meşru taleplerinin yerine getirilmesi için ivedilikle çalışılması çağrısını yeniledi.

Açıklamada, “Hükümeti kurmayla görevlendirilen başbakan adayı, adaleti gerçekleştirmek, halkın taleplerini yerine getirmek, hesap verilebilirlik hedefiyle gerekli reformlarda ilerlemek ve parlamentonun onaylaması için süratle kabineyi oluşturmak gibi büyük bir görevle karşı karşıyadır” denildi.

Allavi'nin, İran'a yakın Fetih Koalisyonu ile Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın Sairun Koalisyonu tarafından desteklendiği ifade ediliyor.