image

PeyamaKurd - BM'ye göre Suriyeli ve Ukraynalılar arasında bir ayrımın yapılmaması gerektiği belirtildi. Açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, “Suriyeli ve Ukraynalı mülteciler arasında ayırım yapılmaması” gerektiğini vurguladı.

BM'li Pinheiro, Euronews’e yaptığı açıklamada, Suriyeli ve Ukraynalı mültecilere ev sahipliği yapılırken görülen “çifte standardın üzüntü verici” olduğunu kaydetti.

Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı açıklamasında, “Ukraynalılara daha açık ve cömert bir yaklaşım var ve ben bunu eleştirmiyorum. Onlar bunu hak ediyor. Ancak aynı yaklaşımın Suriyeli mültecilere de uygulanmasını bekliyorum” ifadesini kullandı.

İç savaşta 300 bin kişi hayatını kaybetti!

Dünyadaki mülteci sorununa ilişkin BM rakamlarına göre, Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşta 300 bin kişi hayatını kaybetti. Bu rakamın elinde silahla savaşanları kapsamadığını hatırlatan Pinheiro, gerçek rakamların durumun ciddiyetini daha fazla ortaya koyduğunu ifade etti.

Paulo Pinheiro açıklamasında, son hazırlanan raporun sivil halkın korunmasına savaşan tarafların hiçbirinin gereken özeni göstermediğini ortaya koyduğunu belirterek, “Sivillerin yaşamının korunması, savaşa taraf hiç bir grubun umurunda değil. Bu bir gerçek” yorumunda bulundu.