image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi partiler ile bir görüşme gerçekleştirdi.

BM öncülüğünde yapılan üç saatlik toplantıda, tüm taraflar seçimler ve Irak'taki son durum yanı sıra Erbil ve Süleymaniye’deki sorunlar masaya yatırıldı.

Daha önce davetiye yoluyla BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert’ın himayesinde gerçekleştirilen toplantıda Kürdistan Demokrat Partisi’nden Fazıl Mirani, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden Bafıl Talabani, Yeni Nesil'den Bedriyeh İbrahim, Goran (Değişim) Hareketi’nden Ömer Said Ali, Kürdistan Adalet Topluluğu’ndan (Komel) Ali Bapir ve Kürdistan İslami Birliği’nden (Yekgirtu) Selahaddin Babekir yer aldı.

"Birlik olunmaması Kürdistan Bölgesi'ne zarar verdi"

BM Temsilcisi Plasschaert, bu toplantı ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada, “Kürdistan Bölgesi'nin tek seçeneği var, siyasi arenada herkese açık olmalı. Birlik olunmaması Kürdistan Bölgesi'ne zarar verdi. Kürdistan Bölgesi’nin yeşil ve sarı bölgelere bölünmesine son verilmeli" ifadesini kullandı.

Ayrıca açıklamasında Irak’ta hükümet kurma çalışmalarına değinen Plasschaert, “Irak siyasi kargaşa içinde ve anayasal anlamlara saygı gösterilmedi. Yolsuzluk yapanlar cezalarını almalı. Iraklı siyasetçiler durumu çözmeli" sözlerine yer verdi.