image

PeyamaKurd - Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili açıkalamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, salgın ile mücadelede gereken ilaç ve aşının geliştirilmesi için yaklaşık 40 milyar euroya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği (AB) ve bazı ülkelerin ortaklığıyla "Kovid-19 Küresel Mücadele Uluslararası Taahhüt Etkinliği"nde konuşan Guterres, tarihteki en büyük sağlık programına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Guterres açıklamalarında, AB Komisyonu’nun hedeflediği 7,5 milyar euro bağışa ulaşılması için Almanya, Fransa gibi ülkelerin taahhütte bulunmasını memnuniyetle karşılayarak, “Herkese ulaşılabilmesi için muhtemelen bu miktarın 5 katı kaynağa gerek olduğunu” vurguladı.

Genel Sekreter konuşmalarının devamında, ilaç ve aşı çalışmalarının sürdürülebilmesi için mayıs ayı sonunda da bir yardım konferansı planlandığını dile getirdi.

"Küresel boyutta bir işbirliği gerekiyor"

Avrupa birliği ise, Kovid-19 aşısının bulunması çalışmaları için 1 milyar euro taahhütte bulundu. 

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, Kovid-19 aşısı ve tedavisinin bulunmasının hızlandırılması için küresel boyutta bir işbirliğiyle bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, bulunacak aşı ve tedaviyi dünyanın her köşesine ulaştırmak istediklerini kaydetti.

Başlangıçta etkinliğin hedefinin 7,5 milyar euroluk bir fon olduğunu, ileride daha fazlasına ihtiyaç duyulacağını ifade eden von der Leyen, küresel sağlık örgütleri ile tüm ilgili ortaklar arasında bir küresel işbirliği başlatmak istediklerini vurgulayak, toplantıda taahhütte bulunacak devletlere ve diğer katılımcılara teşekkür etti.