image

PeyamaKurd - BM'den yapılan açıklamaya göre, Irak'ın 1990'daki Kuveyt işgali sırasında yol açtığı hasardan ötürü ilgili kişi, şirket ve hükümetlere taahhüt ettiği 52,4 milyar dolar tazminatı ödediği ifade edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Tazminat Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, şimdiye kadar yapılan yaklaşık 2,7 milyon tazminat başvurusundan 1,5 milyonunun kabul edildiği ve bu hakların toplamda 52,4 milyar dolarlık tazminat bedeline tekabül ettiği kaydedildi.

En yüksek bedel Kuveyt Petrol tesislerini yakması!

Komisyonun açıklamasına göre, en yüksek bedelin, Irak'ın işgali bittikten sonra Kuveyt'i terk eden askerlerin Kuveyt Petrol Şirketi tesislerini yakması karşılığı yapılan 14,7 milyar dolarlık tazminat olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, 13 Ocak'ta Irak hükümetinin yaptığı son ödemeyle taahhüt edilen tazminatın tüm ödemelerinin tamamlandığı duyuruldu.

Irak uluslararası yükümlülüklerini yerine getirdi!

Ayrıca BM Komisyonu, Irak'ın, Kuveyt'i haksız işgali sonrasında yol açtığı zararı tazmin etmeyi kabul ederek uluslararası yükümlülüklerini yerine getirdiğini de vurguladı.

Irak hükümeti, IŞİD ile mücadeleden ötürü yaşadığı güvenlik ve bütçe sorunları nedeniyle Ekim 2014'te komisyona tazminat ödemelerini durdurmuştu.