image

PeyamaKurd - Belarus'ta yaşanan uçak krizine ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği'den (AB) uyarılarda bulundu.

Yaşanan kriz ile ilgili açıklamada bulunan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB zirvesi öncesinde liderlerin Ryanair’e ait uçağın Minsk’te zorunlu iniş yapması olayına karışan gerçek kişilere, ayrıca Belarus’taki kuruluşlara ve havacılık sektörüne yönelik yaptırımları ele alacaklarını dile getirdi.

Von der Leyen açıklamasında, Atina-Vilnius seferi yapan Avrupalı havayolu şirketi Ryanair’e ait uçağın Belarus'un başkenti Minsk'te bomba ihbarı nedeniyle acil iniş yapması ve Belarus’ta aşırıcılık yanlısı olarak kabul edilen Nexta ve Belarus Golovnogo Mozga Telegram kanallarının kurucusu Roman Protaseviç’in gözaltına alınması ile ilgili, AB zirvesinde liderlerin uçağın Minsk’e indirilmesi olayına karışan kişilere, ayrıca Belarus’taki kuruluşlara ve havacılık sektörüne yönelik yaptırımları ele alacaklarını belirtti.

"Şeffaf ve bağımsız bir soruşturma yürütülmeli"

Belarus yönetiminin bir yolcu uçağını Minsk'e indirmesi ve uçaktaki bir gazeteciyi gözaltına almasına ilişkin 'şeffaf ve bağımsız soruşturma yürütülmesi' çağrıda bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, 23 Mayıs'ta bir yolcu uçağının zorla indirilerek gazeteci Roman Protaseviç'in gözaltına alınmasından derin endişe duyduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaşanan duruma ilişkin 'tam, şeffaf ve bağımsız bir soruşturma yürütülmesi' çağrısında bulunarak, ilgili tüm tarafların soruşturma için iş birliği yapması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca Guterres, Belarus'ta, geçen yıl ağustos ayındaki başkanlık seçimlerinin ardından kötüye giden insan hakları durumuna da dikkati çekerek, Belaruslu yetkililere insan hakları, ifade ve toplanma özgürlüğüne saygı göstermesi çağrıda bulundu.