image

PeyamaKurd - BM heyetinin Moskova yönetiminin talebiyle Kırım'a alınmadığı rapor edildi. Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım'da insan hakları durumunu incelemek üzere Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı heyetin, herhangi bir kontrole tabi tutulmadan bölgeye girmesine izin vermediği vurgulandı.

BM Genel Sekreter Antonio Guterres'in "Ukrayna'nın bir süredir işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinde insan hakları durumu" konulu raporu BM İnsan Hakları Konseyi'ne sundu. Raporda, bölgedeki son durum ele alındı.

Guterres dönemi hazırlanan raporda, Kırım'da insan hakları ihlaline maruz kalan mağdurlarla birebir yapılmış mülakatlardan elde edilen bilgiler yer alırken, mağdurların ifadelerinin farklı kaynaklardan da doğrulandığı kaydedildi.

BM İnsan Hakları Konseyi'ne sunulan raporunda, Rusya'nın koyduğu kuralların Kırım'da basın özgürlüğü ve bilgiye erişimi olumsuz etkilediği kaydedilerek, Rusya'nın Kırım'da farklı siyasi görüşleri susturduğu da vurgulandı.

BM heyeti Kırım'a alınmadı!

Kırım'da din ve inanç özgürlüğünün de baskı altında olduğu, Kırım'da yaşayan Yahova Şahidi Hristiyanlarının "aşırı grup" olarak nitelendirilerek faaliyetlerinin yasaklandığı aktarıldı.

BM heyetinin Kırım'da insan hakları durumuna dair son gelişmeleri incelemek için kontrolsüz erişim talebinin Rusya tarafından reddedildiği, bu yüzden heyetin Kırım'a giremediği belirtildi.