image

PeyamaKurd - İsrail ile Filistin arasında çatışma ve gerilim sürerken BM Filistin Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, UCM'ye İsrail'in Filistin toprakları ve Gazze'deki yasa dışı yerleşim faaliyetleri, çocuklara, sivillere ve okullara yönelik saldırıları soruşturmaya başlaması çağrısında bulundu.

BM Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan BM Temsilcisi Mansur, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 61'i çocuk, 36'sı kadın 213 Filistinlinin öldüğünü ve 7 bin binanın zarar gördüğünü dile getirdi.

Mansur açıklamasında, ''Uluslararası toplumun sorumluluğu derhal ateşkes sağlamak'' diyerek, hemen sonrasında ise İsrail saldırılarında Gazze'de okullara sığınmak zorunda kalan 50 bin kişiye acil insani yardım gönderilmesi gerektiğini de belirtti.

Ayrıca BM Temsilcisi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten Gazze'deki Filistinliler için acil insani yardım çağrısı yapmasını talep ederek, BM Güvenlik Konseyi'nin birlik olup İsrail'in saldırganlığı karşısında harekete geçememesini ise ''utanç verici'' olarak değerlendirdi.