image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler, Afganistan'daki ekonomik ve siyasi krize ilişkin Taliban ile diyaloğun şart olduğunu bildirdi. Açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri'nin Afganistan Özel Temsilcisi Ramiz Al-Akbarov, uluslararası toplum ile Taliban arasındaki "diyalog ve angajmanın" Afganların çıkarlarının yanı sıra bölgesel ve uluslararası güvenlik için ilerlemenin tek yolu olduğunu kaydetti.

Afganistan Özel Temsilcisi Ramiz Al-Akbarov, New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin (BMGK) Afganistan'la ilgili oturumunda yaptığı değerlendirmede Taliban'ı kastederek, "Biz fiili yetkililerle hala bir diyalog ve sürekli angajman stratejisi benimsemenin hem Afganların çıkarları hem de bölgesel ve uluslararası güvenlik için ileriye giden tek yol olduğuna inanıyoruz" ifadesini kullandı.

BM Temsilcisi açıklamasında, "Gelecek ay, ilişkimizin öngörülebilirliğini artırmak için siyasi istişareyi ve daha uzun vadede fiili yetkililerle entegrasyonu artırmayı hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Toplumun çıkarı için tek yol bu"

Al-Akbarov, Uluslararası toplum ve Taliban, siyasi haklar, insan ve kadın hakları konusunda birbirinden uzak dursa da "uyuşturucu kontrolü ve mayın eylemi" gibi ortak endişe konularında Afganların yaşamlarını iyileştirmek için iş birliği ve ilerleme sağlanabileceğini belirterek şu sözlere yer verdi:

"Önümüzdeki zorluklar büyük ve sabır gerektirecek ancak buna katlanmak zorundayız. Afgan halkı bunu hak ediyor ve biz hala onların ve uluslararası toplumun çıkarına ilerlemenin tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz."

Afganistan'da dün yaşanan depremdeki can ve mal kayıplarına da değinen Al-Akbarov, ülkede devam eden ekonomik krizin bir iç çatışmanın itici gücüne dönüşebileceği uyarısında bulundu.