image

PeyamaKurd - BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) rapor sunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran nükleer anlaşmasının tekrar işlerlik kazanması ve İran'a yapılan yaptırımların kaldırılmasını istedi.

BMGK üyelerine rapor sunan Guterres, İran'ın 2015'te Almanya'ya ek olarak konseyin beş daimi üyesi (ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin) ile imzaladığı nükleer anlaşmanın tam olarak uygulanmasının önemini dikkat çekti.

Öte yandan BM Genel Sekreterİ ve Konsey üyesi 15 ülke, nükleer anlaşmanın normal seyrine döndürülmesi ve Tahran'ın anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerine tam olarak uyması karşılığında İran'a uygulanan ABD yaptırımlarının kaldırılması gerekliliğine vurgu yaptı.

"İran'a yönelik yaptırımları kaldırın"

Birleşmiş Milletler Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rose Marie DiCarlo ise BM'nin New York'taki genel merkezinde yapılan toplantıda, nükleer anlaşmayla ilgili, "ABD'nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na (KOEP) katılması memnuniyetle karşılanacak bir gelişme olacaktır" açıklamasında bulundu.

Ayrıca konuyla ilgili Avrupa Birliği Birleşmiş Milletler delegasyonu başkanı Büyükelçi Olof Skoog ise ABD'nin Mayıs 2018'de çekildiği nükleer anlaşmaya dönmesi ve ardından Tahran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması gereğine değindi.