image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL), Lübnan topraklarından İsrail’e yönelik gerçekleşen roket saldırılarıyla süregelen gerginlik hakkında açıklama yaptı.

UNIFIL yaptığı açıklamada, roket ve top atışlarıyla gerginliğin arttığı Lübnan-İsrail sınırındaki durumu "çok tehlikeli" olarak nitelendirdi.

Hizbullah'ın İsrail'e yönelik roket saldırıları ve İsrail ordusunun buna topçu ateşiyle karşılık vermesine dair Twitter hesabından kısa bir açıklama yapan BM Görev Gücü, “UNIFIL, Lübnan'dan roketlerin fırlatıldığı ve İsrail'in buna top atışlarıyla karşılık verdiğini gözlemledi. Durum çok tehlikeli. Tüm tarafları ateşkese teşvik ediyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

4 Ağustos tarihinde Lübnan topraklarından İsrail’e 3 roket fırlatılmış, roketlerden 2’si İsrail topraklarına bir tanesi de Lübnan’a düşmüştü.

İsrail ordusu, atılan roketlere karşılık topçu atışları ve hava bombardımanıyla Lübnan'daki bazı bölgeleri vurmuştu.

Bugün ise Lübnan topraklarından İsrail’e yeni roket saldırısının yapıldığı kaydedildi.

İsrail'in Kanal 13 televizyonunda yer alan haberde, Lübnan'dan İsrail tarafına en az 10 roketin atıldığı ve Golan Tepeleri'nde sirenlerin çaldığı aktarıldı.

Lübnan’da yer alan Hizbullah, Şeba Çiftlikleri çevresindeki açık alanlara onlarca roket attığını açıklayarak, bunun İsrail hava saldırılarına misilleme olduğunu duyurdu.