image

PeyamaKurd- Salgın nedeni ile hükümetlere çağrıda bulunan Birleşmiş Milletler (BM), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizi sırasında ve sonrasında daha sürdürülebilir ekonomiler ve daha eşit ve kapsayıcı toplumlar inşa etmeye odaklanılmasını istedi.

Salgın döneminde ekonomilerin toparlanabilmesi ve istihdamın korunmasına yönelik yol haritasını açıklayan BM, Kovid-19'un tarihi bir ekonomik durgunluk ve rekor seviyelere ulaşan iş kayıplarına neden olduğu belirti.

 Açıklamada, yaşanan insani krizden ise en fazla yoksul ülkelerin etkilendiğine işaret edildi.

Birleşmiş Milletler, kriz sonrası sosyal ve ekonomik iyileşme için olağanüstü uluslararası desteğe ve siyasi taahhütlere ihtiyaç duyulacağı ifade ederek, “Toplumların ve ekonomilerin eski normalden daha iyi, daha sürdürülebilir, cinsiyet eşitliğinin olduğu ve karbon nötr bir yola ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

‘Eskisi gibi olmayacak’

Eski normale dönüşün olmayacağını belirten BM, hükümetlerin yeni bir ekonomi ve daha fazla istihdam yaratmak için harekete geçmeleri gerektiği kaydetti.

Açıklamada ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in “Kriz sırasında ve sonrasında yapacağımız her şey, pandemi, iklim değişikliği ve karşılaştığımız diğer küresel zorluklar karşısında daha dirençli, daha eşit, kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomiler ve toplumlar inşa etmeye odaklı olmalı” değerlendirmesine de yer verildi.