image

PeyamaKurd - BM'den Kıbrıs ile ilgili yayımlanan raporda iki tarafa da kaynaklar konusunda çağrı yapıldı. Birleşmiş Milletler, Kıbrıs ve çevresindeki doğal kaynaklardan her iki toplumun da fayda sağlaması gerektiğini belirterek, enerji iş birliği yapılması gerektiği vurgulandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in 16 Aralık 2021-14 Haziran 2022 dönemini kapsayan raporuna göre, Kıbrıs sorununa çözüm bulma konusunda kamuoyu güveni azaldı.

Yayımlanan raporda, her iki tarafta da iç siyasi gelişmeler ve sosyoekonomik meselelerin kamuoyundaki tartışmalar ve medyanın gündeminde geniş yer aldığına dikkat çekilerek, ''Türk tarafında siyasetteki belirsizlik ve kutuplaşmanın, Rum tarafında ise 2023'te yapılmasını planlanan seçim kampanyasının hakim olduğu'' vurgulandı.

Guterres dönemini kapsayan raporda şu ifadelere yer verildi:

''Ada ve çevresindeki doğal kaynaklar her iki topluma da fayda sağlamalı ve bu konudaki anlaşmazlıklara ve bölgede devam eden enerji iş birliği projelerine acilen karşılıklı kabul edilebilir ve kalıcı çözümler için güçlü bir teşvik teşkil etmeli.''

Ayrıca raporda, garantör ülkeler Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin dalgalı olduğuna işaret edilerek, mart ayında ilişkilerin geliştiği görülse de daha sonra gerilimin yükselmeye devam ettiği belirtildi.