image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in soykırım yaptığı Şengal saldırısının 7’nci yıldönümü nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yazılı açıklama geldi.

Ezidilere yönelik yapılan soykırıma ilişkin BM Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric tarafından yapılan açıklamada, “IŞİD’in Ezidileri katletmesinin üzerinden 7 yıl geçti” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Binlerce Ezidi, kimlikleri nedeniyle akıl almaz şiddete maruz kaldı ve bugüne kadar pek çoğu yerlerinden edildi ve birçoğu hala kayıp. IŞİD tarafından işlenen bu menfur eylemler; savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım anlamına gelebilir" denildi.

"Irak, tüm topluluklara yapılan suçlar tanımalı"

BM Sözcüsünün açıklamasında, suçların hesabının verilmesi gerektiği belirtilerek, Irak hükümetinin uluslararası hukuk kapsamında suçları soruşturması gerektiğine vurgu yapıldı.

Ayrıca açıklamada, çok sayıda Ezidinin yarasının sarılması gerektiği kaydedilerek, “Bu nedenle, Irak hükümeti tarafından Ezidilerle ilgili ‘Hayatta Kalanlar Yasası’ yürürlüğe konmalı ve Bağdat’ın Ezidiler ile diğer topluluklara karşı işlenen suçları tanıması gerekir” değerlendirmesine yer verildi.

Öte yandan açıklamada, BM’nin tüm çabaları destekleyeceğine dikkat çekildi.