image

PeyamaKurd - BM’de göreve başladığı dönemde Suriye hükümetiyle görüşerek Kürt sorununu çözmeye çalıştığını ifade eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Efrin ve Kürtlere ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Antonio Guterres, Rusya’nın başkenti Moskova’da Valday Klubü'nün düzenlendiği konferansta yaptığı konuşmada, “Birkaç yıl önce BM bünyesinde başka bir göreve atandığımda Suriye yönetimiyle görüşerek Kürt sorununu çözmeye çalıştım” ifadesini kullandı.

Guterres, Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların çözümünde Irak’ın bütünlüğü çerçevesinde diyaloğun yapılması konusunda öncülük yaptığını dile getirerek, “Kürtlerin haklarının korunduğu birleşik bir Irak’ın varlığı için çabaladık. Her daim Kürt halkının çektiklerini derinden hissettim” şeklinde vurguladı.

Rojava’nın Efrin kentine ilişkin konuşmalarda da bulunan Antonio Guterres şunları dile getirdi, “Efrin’e ilişkin yapılan koordinelere bağlı kaldık. Özelikle insani yardımların mağdurlara ulaşması konusnda Til Rifat’a yardım ulaştırdık. Efrin’e ilişkin sınırlı bir şekilde sorunlar yaşansada, yardıma gereksinim olan yerleşim alanlarına yardımın gönderilmesi için çabalıyoruz. Bilindiği gibi söz konusu bölgelere durum biraz kısıtlı ancak elimizden geleni yapıyoruz. Bölgede yaşananlardan dolayı üzüntü duyuyoruz.”