image

PeyamaKurd - BM terörle mücadele haftası kapsamında açıklamalara yer ver veren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının dijital teknolojinin kötüye kullanılması, siber saldırılar ve biyolojik terör gibi yeni terör saldırılarını beraberinde getirebileceği uyarısında bulundu. 

Gündemi değerlendiren Antonio Guterres, terör örgütü IŞİD, El-Kaide ve bağlantılı gruplarla, Neonaziler, beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlar ve diğer nefret gruplarının bölünme ve yerel çatışmalardan çıkar sağlamaya çalıştığını vurguladı.

Guterres, terör örgütü IŞİD’in bölgede yeniden yapılanmaya çalıştığını belirterek, "Pandemi, dijital teknolojinin kötüye kullanılması, siber saldırılar ve biyolojik terörizm gibi yeni terör saldırılarına karşı zayıf noktalarımızı gösterdi" açıklamasına yer verdi.

Terörün de virüs gibi sınır tanımadığının altını çizerek bu sorunun ancak ortak hareketle çözülebileceğini kaydeden Guterres, istihbarat paylaşımına gerek duyulduğunu belirtti.