image

PeyamaKurd - Belarus-Polonya sınırında dondurucu soğukta çok sayıda göçmen ve mültecinin çaresiz durumda kalmaya devam etmesinden dehşete düştüğünü dile getiren Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, ilgili devletleri sorunun çözümü için acil adımlar atmaya davet etti.

Belarus'a yasal yollardan giren ancak Avrupa'ya göçme arayışıyla bu ülkeden Polonya'ya geçmeye çalışan kişilerin durumuna ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Yüksek Komiseri Bachelet açıklamasında, her iki ülkeden sınıra askerlerin konuşlandırılması ve kışkırtıcı söylemlerde bulunulmasının Avrupa’ya göçme arayışındaki kişilerin durumunu daha da kötüleştireceği konusunda uyardı.

"Mahsur kalan herkesin hayatını onurunu koruyun"

Bachelet açıklamasında, devletlerin ortak sınırlarında mahsur kalan herkesin hayatını ve onurunu korumak için birlikte çalışması gerektiğini vurgulayarak, ayrıca sivil toplum kuruluşları, gazeteciler ve avukatlara sınır bölgesine geçmeleri için acil erişim izni verilmesi çağrısında bulundu.

Ayrıca Bachelet, dondurucu soğukta çok sayıda göçmen ve mültecinin çaresiz bir durumda kalmaya devam etmesinden dehşete düştüğüne dikkat çekti.

Açıklamasının devamında, isim vermeden Polonya ve Belarus'a uluslararası insan hakları hukuku ve mülteci hukuku kapsamındaki yükümlülüklerini hatırlatarak, sınırdaki tahammül edilemez durumu hafifletmek ve çözmek için acil adımlar atılmasını istedi.