image

PeyamaKurd - Bakü ve Erivan güçleri arasındaki çatışmalara dair Birleşmiş Milletler'den (BM), gerilimi azaltmak için acil ve somut adımlar atma çağrısı yapıldı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında son günlerde artan gerginlikten duyulan endişeye dikkat çeken BM, iki ülke arasında dün varılan ateşkesten duyulan memnuniyet ifade edildi.

BM Güvenlik Konseyi, "Uluslararası barış ve güvenliğin korunması" başlığı altında toplanırken, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar masaya yatırıldı.

Bakü-Erivan arasındaki ateşkesten memnuniyetini belirten BM Siyasi İşler Biriminde Avrupa, Orta Asya ve Amerika'dan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, BM'nin tarafların birbirleri hakkındaki iddialarını teyit edecek bir konumda olmadığını kaydetti.

"Siviller tehlikeli tırmanıştan derin endişe duyuyor"

Miroslav Jenca, açıklamasında, "Ancak siviller üzerindeki olası etkisi de dahil olmak üzere bu tehlikeli tırmanıştan derin endişe duyuyor ve tarafları gerilimi azaltmak için acil ve somut adımlar atmaya çağırıyoruz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca BM yetkilisi açıklamasında, Bu hafta iki ülke arasında yaşanan olayların, bölgeyi istikrarsızlaştırma potansiyeline sahip olduğunu net bir şekilde hatırlattığını, uluslararası toplumun, taraflar arasındaki mevcut gerilimi azaltarak, barışçıl bir çözüme bağlı kalınması için hiçbir çabadan kaçınmaması gerektiğini belirtti.