image

PeyamaKurd - Blinken-Lavrov görüşmesine ilişkin açıklamada bulunan Birleşmiş Miletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, "BM Genel Sekreteri (Antonio Guterres), dünyanın bu bölgesinde, askeri dahil her türlü gerilim tırmanma riskiyle ilgili derin endişelerini dile getirdi. Diyalog çağrısını sürdürüyor” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yarın Cenevre’de yapacağı görüşmeden iki ülke arasındaki tüm sorunlara çözüm beklemediğini, ancak görüşmenin Ukrayna ile ilgili sorunun çözümünü yaklaştıracağından umutlu olduğunu dile getirdi.

BM Sözcüsü Dujarric açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yarın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında görüşme yapılacak ve biz, bu görüşmenin gerilimin azalmasına yol açmasını umuyoruz."

Rusya, Batı'nın ve Ukrayna'nın ‘saldırgan eylemler’ ile ilgili suçlamalarını defalarca reddederek, hiç kimseyi tehdit etmediğini ve kimseye saldırmayacağını açıklamış, ‘Rus saldırganlığı’ ile ilgili açıklamalarının ise NATO’nun Rusya sınırlarının yakınına daha fazla askeri teçhizat konuşlandırmak için bir bahane olarak kullandığını vurgulamıştı.