image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği'nin dış sınırlarında göçmen botlarının geri itildiği olayların soruşturulmasını isteyen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, "AB'nın tüm dış sınırları boyunca meydana gelen geri itmeleri durdurmalıyız" ifadesini kullandı.

AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ile Brüksel'de yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Orta Akdeniz'de son günlerde havaların ısınmasıyla Avrupa'ya gelen sığınmacı sayısının artış gösterdiğini kaydetti.

BM'li yetkili yetkili Grandi açıklamasında, AB'nin, sığınmacı meselesinde bir mekanizmaya gereksinim duyduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Avrupa'nın bu konuyla ilgili öngörülebilir bir mekanizmaya ihtiyacı var. Birkaç tekneden ve mantıklı, üzerinde uzlaşılmış bir mekanizmayla yönetilebilir sayılardan bahsediyoruz. Denizde insanların hayatlarını kurtarmak için Avrupa'ya daha verimli, devlet öncülüğünde bir mekanizma gerekli."

Ayrıca Grandi, Ege Denizi'nde Yunanistan sahil güvenlik botlarının sıkça uyguladığı, sığınmacıların geri itildiği olaylara da değinerek, "AB'nin tüm dış sınırları boyunca meydana gelen geri itmeleri durdurmalıyız. Bu geri itmeleri soruşturacak bir mekanizmaya da ihtiyacımız var" yorumunda bulundu.