image

PeyamaKurd - Cenevre'de Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 48'inci oturumunda, temiz çevrenin insan hakkı olduğuna dair tasarı oy çokluğuyla onaylandı.

Kentteki BM ofisinde düzenlenen oturumda Kosta Rika, Maldivler, Fas, Slovenya ve İsviçre'nin sunduğu tasarıya 43 üye ülke evet oyu verirken Rusya, Hindistan, Çin ve Japonya çekimser kaldı.

Genel oturumda 47 üyeli konseyin oy çokluğuyla kabul ettiği tasarıda "temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir çevrenin insan hakkı olduğuna" karar verildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, yapılan oturum sonrası yazılı açıklamada bulunarak, tasarının kabul edilmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

"Cüretkar hamleler gereklidir"

Konseyin ilk defa böyle bir karar verdiğine dikkati çeken Bachelet, "Bu karar insanları, gezegenimizi, soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu ve yediğimiz yemeği koruma anlamına gelmektedir" sözleri kullanıldı.

Ayrıca Bachelet, alınan kararın fiiliyata geçirilmesi için dünya ülkelerine çağrıda bulunarak şu ifadelere yer verildi:

"Bu kararın, insanlığı ve tabiatı koruyacak dönüşebilir ekonomik, sosyal ve çevre politikalarını tetikleyeceğini temin edebilmek için cüretkar hamleler gerekmektedir." ifadesini kullandı.